Horolezectví


turp čertovy skály.jpg ČERTOVY SKÁLY

Čertovy skály u obce Lidečko tvoří asi 150m dlouhá, z okolního terénu vypreparovaná pískovcovo-slepencová lavice se stěnami až 25m vysokými. Z hřebene vystupují jednotlivé vrcholky: Hladká, Čertova stěna, Plochá a Kolébka. Čertovy skály jsou chráněným přírodním útvarem a horolezecká činnost je povolena jen členům organizací sdružených v UIAA (včetně ČHS), kteří také mají možnost tábořit na louce u říčky Senice přímo pod skalami. Z důvodu eroze svahů je zakázáno vstupovat do erodovaných ploch a doporučeno sestupovat slaněním. Také nesmí být zvyšován počet skob a kruhů, aby nedocházelo ke zbytečnému narušování sklalního bloku.Terény tu jsou vhodné pro zkušené i začínající horolezce. Díky své struktuře skály umožňují jedinečné možnosti lezení na tření, z tohoto pohledu je to jedna z nejobtížnějších lezeckých oblastí na Moravě. Lezecké cesty v téměř hladkých plotnách zde dosahují stupně obtížnosti až 9+. 

Max.obtížnost: 9+
Počet cest k lezení: 115
Jištění: vlastní
Hornina: pískovec


LAČNOVSKÉ SKÁLY

Picture1.jpg Lačnovské skály se nacházejí mezi obcemi Lačnov a Horní Lideč v blízkosti vrchu Vrátnice a dělí se na tři útvary.
Horní skály jsou vysoké asi 10metrů a svou členitostí připomínají pískovce Prachovských skal. Mezi horolezci jsou nejoblíbenější. Jištění je zde výborné a obtížnost cest dosahuje maximálně stupně 8. Mezi nejkrásnější cesty tu patří Hornolačnovská a Zlínská, a začátečníci si určitě oblíbí Hodinovou.
Prostřední skály
mají podobný charakter, jsou však užší. Nejsou přístupné po turistické stezce, takže se o nich ani tolik neví. To je trochu škoda, vede na nich několik lezeckých cest. Vzhledem k východní orientaci a kvůli vzrostlým stromům bývají více mokré.
Dolní skály (také nazývané Trčkovy) jsou nejvyšší-kolem 20 metrů- naproti tomu však nijak zvlášť navštěvované. Pravá část stěny není příliš pevná. Z hlediska ochrany přírody není lezení nijak omezeno. V kolmých až převislých stěnách Lačnovských skal vedou desítky výstupů mezi 4 a 8 stupněm obtížnosti.

Max.obtížnost: 8
Počet cest k lezení: 60
Jištění: po celém obvodu skal jsou borháky a slaňáky
Hornina: pískovec


PULČÍNSKÉ SKÁLY

Celé území, na kterém jsou lezecké terény, je národní přírodní rezervací a platí zde úplný zákaz horolezecké činnosti.