Tipy na výlety Hornolidečsko a Púchovská dolina


1. K Hubertově kapličce, památné lípě a za rozhledy na Čubův kopecDSC_0458.jpg

Od Antariku se vydejte po modré turistické značce kolem kapličky U Huberta až k památné Kobzově lípě. Odtud modrá pokračuje na Čubův kopec s rozhlednou, a dál přes vrchol Tisůvek až do Francovy Lhoty. Tam se můžete občerstvit v Ranči U Zvonu. Na cestě zpět nejdřív následujte hlavní silnici (směr Valašská Senice) až na úroveň kostela, kde odbočuje menší silnice doprava ( je tam směrový ukazatel na rozhlednu). Po ní se napojíte na modrou značku, která vás dovede zpět na chatu. Trasa má celkem 14 km. Tento výlet můžete spojit s východem slunce z Čubova kopce. Z Antariku pro jistotu počítejte 2 hodiny na Čubův kopec (sice je to údajně jen 5km, ale cesta vám určitě zabere přes hodinu.


2. Přes Makytu na Kohútku

turp kohútka.JPG Z Antariku se vydejte po modré značce na Makytu. Tam se napojte na hřebenovou červenou značku, která vás dovede nejdříve do Papajského sedla-po cestě je také odbočka ke studánce- a nakonec na chatu Kohútka. Náročnější je jen výstup na vrchol Krkostěna. Na Kohútce se určitě posilněte na zpáteční cestu, která povede po stejné trase (Kohútka je proslulá svými domácími borůvkovými knedlíky). Pokud už jste unavení, můžete sejít do Nového Hrozenkova a dojet autobusem do Valašské Senice (odkud vás samozřejmě čeká ještě výstup na chatu). Délka trasy je asi 22 km. Kdo by chtěl jít nazpět trochu jinudy, může se od Kohútky vrátit asi 0.5 km na rozcestí (Kohútka, rozc.) a tam uhnout na žlutou značku do Čertova. Odtud opět po žluté do Papajského sedla a tam už stejnou cestou jako jste přišli. Délka této trasy je asi 25 km.


3. Za krásou Pulčínských skál a malebným Pulčínem

DSC_0536.JPG Od Antariku sejděte po modré a následně žluté značce do Valašské Senice, a následujte žlutou značku kolem koupaliště na rozcestí Skaličí. Zde se pusťte po modré, která vás provede celou skalní oblastí. Na rozcestí dole pod skalami, kde teče i Pulčínský potok, se vydejte po červené značce na Pulčín. Tam můžete navštívit informační středisko, kde se obvykle koná i zajímavá výstava fotek nebo obrazů, kapli Sv. Ducha nebo se občerstvit ve vyhlášeném saloonu U Williho a v restauraci 100-dola. Z Pulčína už se budete vracet na chatu Antarik. Buď se můžete vydat od pulčínského infocentra po místní cykloznačce (čtverec tvořený červeným a žlutým tojúhelníkem) na rozcestí Skaličí a odtud po žluté značce po stejné cestě jako jste přišli. Nebo můžete z Pulčína zvolit delší trasu, a to po červené značce do Francovy Lhoty. Tam musíte jít kousek podél silnice k rozcestí Kobzova lípa, odkud už vede modrá značka až na Antarik. Obě varianty zpáteční cesty jsou moc pěkné, plné panoramatických výhledů, v prvním případě na Pulčínské skály, v druhém na okolí Francovy Lhoty. Delší trasa má asi 22 km, kratší trochu méně.


4. Na Antarik přes Pulčínské a Čertovy skály

Dojeďte do obce Lidečko. Odtud se po modré značce můžete zajít podívat k Čertovým skalám (ty jsou na konci obce naproti motorestu u Čertových skal). Od hlavní silnice je to ke skalám jen kousíček. Když se dostatečně pokocháte, vraťte se po modré zpět k silnici a pokračujete po ní směrem na Pulčínské skály. Po cestě minete studánky Formanku a Plevákovu. Pulčínskými skalami projděte po modré značce (nebo méně náročnou cestou po červené, která skály částečně obchází). Za Pulčínskými skalami na rozcestí Skaličí se napojte na žlutou turistickou značku, která vás dovede do obce Valašská Senice. Po cestě uvidíte jalovcové pasínky. Vznikaly v minulosti, kdy byl na Valašsku hojně rozšířený chov ovcí. Těm pichlavý jalovec nechutná, a tak ho nežerou. Zato si však pochutnají na všem ostatním. Jalovce si tedy mohly nerušeně růst a postupně vznikly jalovcové louky - pasínky. V případě příznivého počasí lze v obci využít koupaliště. Žlutá vás dovede přes obec až kousek pod Antarik, kde se napojíte na modrou, která vede přímo k nám. Trasa má kolem 13 km.


5. Za loveckou historií, vypálenými pasekami a na Čertovy skály

Dojeďte autobusem do obce Pozděchov. Odtud se vydejte po modré turp trubiska.jpg turistické značce kolem památníčku Sv. Huberta u hory Vlčí k loveckému zámečku Trubiska. Je to bývalý lovecký zámeček vizovické šlechty. Nachází se tu také sirný pramen. Kolem zámečku pokračujte po zelené turistické značce na rozcestí Bařinka, kde se napojíte na modrou turistickou značku.Ta vás povede kolem vrcholu Bařinka až na Vařákovy paseky - krásné místo s pohnutou válečnou historií. Dál budete pokračovat po naučné stezce Vařákovy paseky, která vede souběžně s modrou značkou. Povede vás přes rozcestí Láz a po vrstevnici vrcholů Kopce a Krajčice až na Čertovy skály v Lidečku. Tam se můžete občerstvit třeba v motorestu U Čertových skal, který je hned naproti. Pěší trasa z Pozděchova má asi 13 km.


6. Za Valašskou Eiffelovkou a starými motocykly

motomuzeum seninka 1.jpg Dojeďte do obce Seninka. Na samém konci obce je Valašské motomuzeum, kde můžete shlédnout na 90 modelů motocyklů, nejstarší z roku 1929. Po prohlídce se vydejte po žluté turistické značce k rozhledně Vartovna. Vartovna je 37 m vysoká a říká se jí proto valašská eiffelovka. Od Vartovny se můžete pustit jednou z místních naučných stezek a turistických značek, třeba do Prlova, Pozděchova, Valašské Polanky, Jasenné, Liptálu nebo na Syrákov. V případě, že byste následovali naučnou stezku Portášskou do obce Jasenná, láká tam k návštěvě Mikuláštíkovo fojtství s expozicí o venkovském životě na Valašsku a o historii obce.


7. Za vzácným šafránem a kolem Lačnovských rybníků

turp šafrán.jpg Dojeďte do obce Lidečko a vydejte se po modré turistické značce k Čertovým skalám. Odtud pokračujte po modré přes vrcholy Kopce a Krajčice se zajímavými skalními útvary. Bude vás provázet naučná stezka Vařákovy paseky . Na rozcestí se dejte po žluté značce, která vede kolem Horních a Dolních Lačnovských skal až k obci Lačnov. Tam uhněte ze značky a vydejte se do centra obce. Právě tam, ve středu obceza základní školou, je jedna lokalita výskytu šafránu. S šafránem to ale není lehké. Kvete jen na jaře, „jak sleze sníh“, v březnu nebo v dubnu, takže si musíte trefit do té správné doby. Zprávu o kvetení najdete na webu obce Lačnov (lacnov.eu) nebo to hlásí v hlavním zpravodajství v televizi. Z Lačnova můžete kolem Lačnovských rybníků dojít do Horní Lidče. Trasa má asi 13 km.


Dohňany.jpg 8. Za Púchovskou rozhlednou, Tromi skalami a lahodnými sýry

Není to jen „moravské Valašsko“, které má co nabídnout, ale také to slovenské, proto vřele doporučujeme zajet si i „za hranice“. Dojeďte do obce Dohňany. Hned u obecního úřadu se napojíte na naučný chodník, kterému se také říká dohňanský okruh zdraví a který vás dovede i k rozhledně. Celá trasa má asi 13 km a jak už sám název napovídá, uvidíte také tři zajímavé skalní útvary, Lazovskú a Čertovu skalu, a skalu Vieska. Pokud chcete zajít jen na rozhlednu, dá se k ní vystoupit přímou, ale dost strmou lesní cestou z obce. Z Dohňan se dá zajet do vedlejší obce Mestečko, kde můžete navštívit místní Agrofarmu a koupit si čerstvé mléčné produkty (brynzu, kozí mléko, tvaroh nebo různé druhy sýrů).

 
9. Na Královeckou rozhlednu a hrad Brumov-Bylnice

Autem nebo autobusem dojeďte do Valašských Klobouk. Tam si můžete prohlédnout historické centrum města, navštívit muzeum a informační centrum nebo posedět v jedné ze dvou skvělých cukráren na dolním konci náměstí Brumov hrad interiér.JPG (na oběd doporučujeme Pizzerii Anděl). Načerpejte síly a energii, protože dál půjdete po červené turistické značce pěkně do kopečka na rozhlednu na Královci. Podobně jako naše rozhledna na Čubově kopci je ze dřeva a má napodobovat valašský klobouk lepák. Až se dostatečně pokocháte panoramaty okolních hor, můžete pokračovat po červené kolem rekreačního střediska Královec a Svatohuberské kaple přes Hluboké údolí do Návojné (k žel.st.), a odtud ještě kousek podél silnice do Brumova-Bylnice. Zde k návštěvě láká brumovský hrad. Pokud vám vyhládne, zajděte posedět do některé z místnách restaurací. Zpátky k nám dojedete autobusem (do Valašské Senice), nebo vlakem (do Horní Lidče).


10. Toulky slovenskou i českou minulostí (za zříceninami a hrady)

Vršatec.jpeg Pokud máte rádi hrady a zříceniny a nevadí vám za nimi i putovat, můžete na jednom výletě navštívit hned tři. Autobusem dojeďte do slovenské Lednice. Tam se můžete zajít podívat na zříceninu hradu Lednica (dříve bylo při hradu Lednica celé panství). Potom se napojte na modrou turistickou značku. Ta vás přes Červenokamenské bradlo dovede až do obce Červený Kameň. Zde je obchod stejnojmenné agrofarmy, kde si můžete nakoupit třeba tradiční kvalitní brynzu, oštiepok, korbáčiky a jiné kravské, kozí a ovčí výrobky. Dále se vydejte po žluté (je poměrně náročná), která vás spolu s naučnou stezkou provede Vršatskými bradly. Po ní se dostanete až do obce Vršatské Podhradie, kde se nachází zřícenina hradu Vršatec. Pokud máte ještě dost sil, můžete odtud pokračovat po modré kolem Bieleho vrchu, tam se napojit na červenou, která vás dovede k vrchu Kosák. Tam ještě naposledy změníte značku, pustíte se po žluté, a ta vás dovede do Brumova-Bylnice. Zde je poslední hrad vaší prohlídky. Můžete si tam prohlédnout zajímavou historickou expozici o hradu nebo se podívat do hradní věže (za symbolické vstupné). Cesta na hrad z Brumova-Bylnice vede po zelené značce a je zcela nenáročná. V Brumově je turistické informační středisko. Domů do Valašské Senice se dostanete autobusem (přes Valašské Klobouky).


11. Extreme na Malý Javorník

malý javorník 2.jpg Z Antariku následujte modrou turistickou značku na Makytu, tam se napojte na červenou turistickou značku směrem na Papajské sedlo (pro různé obměny cesty z Antariku na Papajské sedlo si přečtěte výlet Extreme Velký Javorník). Červená vás bude provázet až na Malý Javorník. Z Makyty trasa vede přes Papajské sedlo, Krkostěnu, Kohútku, Portáš, Stolečný vrch a Frňovské sedlo. Po cestě je možnost občerstvení na několika místech (Kohútka, Portáš a další chaty). Z Malého Javorníku se vydejte po modré turistické značce přes Kaniakovu skalu až na Orgoňovů Kyčeru. Celou cestu z Malého Javorníku již půjdete po slovenské straně Javorníků. Na Orgoňovej Kyčere odbočte na žlutou turistickou značku, která vás dovede do Hornej Marikovej. Odtud už jezdí spojení do Púchova a následovně do Lidče a do Senice (spoje si radši najděte předem, protože nejezdí tak často). Délka trasy je asi 35 km. Pokud jste unavení už na Malém Javorníku, a chtěli byste si zkrátit trasu asi o 8 km, sejděte z Javorníku po žluté značce do Ráztoky, odkud jezdí přímé spoje do Púchova.


12. Extreme Velký Javorník

Tahle túra má asi 31 km a je plná krásných výhledů na Beskydy a Javorníky i pohádkových scenérií na hřebenech s pokroucenými buky a lesními zákoutími.

turp velký javorník.jpg Z Antariku se vydejte po modré turistické značce na Makytu. Pokud jste již na Makytě byli, je možné ji obejít po neznačené cestě, která se ze značené stezky odpojuje doprava kousek za rozcestím pod Makytou - "Makyta, rozc.". Tato cesta se napojí na červenou značku vedoucí do Papajského sedla. Pokud zvolíte stezku přes Makytu, pak se na rozcestí na jejím vrcholu vydejte po červené turistické značce směrem na Papajské sedlo. Můžete se také vydat hraniční cestou (značenou hraničními sloupky), která vede souběžně s červenou a později se na ni napojí. Hraniční stezka je velice pěkná kamenitá cestička, na které můžete vidět i staré hraniční sloupky z roku 1913. Před Papajským sedlem minete studánku, a také vás čeká docela prudký sestup. V sedle si odpočiňte a poté se opět vydejte po červené, tentokrát směrem na Krkostěnu nebo Velký Javorník vrchol.JPG Kohútku. Krkostěna bude jediný prudší výstup z celé túry, potom už budete na hřebeni a převýšení nebudou moc velká. Po cestě na Kohútku a Portáš se začnou otevírat první pěkné výhledy. Na těchto chatách i na ostatních chatách v okolí se můžete občerstvit. Využijte toho, protože za Portášem už moc možností nebude. Od Portáše opět následujte červenou značku, která vás asi po 4 km dovede na Malý Javorník. Tahle poměrně nenápadná hora je z části zarostlá. Je zde malé posezení, kde si lze odpočinout. Z Malého Javorníku je to na Velký Javorník už jen 6 km. Cesta vede pěknými bučinami s pokroucenými stromy a postupně se začnou otvírat krásné výhledy. Na Stratenci je dřevěná rozhledna a tři kříže, které mají být upomínkou na zdejší oběti II.světové války. Pak už dojdete do sedla Gežov a hora, kterou před sebou uvidíte, je Velký Javorník. Na vrcholu stojí dvojitý kříž, což je asi to jediné podle čeho Velký Javorník poznáte, protože jinak zde není ani rozcestí ani informační tabule. Z Javorníku se dejte po červené na Bůtorky a odtud po zelené na Kasárne. Zde je možné občerstvit se. Odtud je to ještě 3.5 km dolů do Světlé-Podťatého na autobus do Vsetína. A ze Vsetína už zpátky na Antarik dojedete.