Turistické informace do mobilu

Tento systém využívá moderních komunikačních technologií k popularizaci a ochraně zdějšího přírodního i kulturního dědictví. Zajímavá místa jsou opatřena cedulkou s kódem, tzv. Taggem, který návštěvníkovi prostřednictvím jeho mobilního telefonu poskytne textové, obrázkové a někdy i zvukové informace o dané lokalitě, chráněných druzích, které se zde nacházejí a jiných přírodních či kulturních zajímavostech. K použití systému návštěvník potřebuje mobilní telefon s fotoaparátem a internetovým připojením.

Cílem tohoto systému je zlepšení informovanosti veřejnosti i v místech, kde není vhodné umisťovat klasické informační tabule (např. hřebeny hor) a také oslovení mladé generace lidí, kterým systém zpestří vycházky do přírody a zároveň podpoří jejich osvětu.

tagg1.png

QR kód tvoří černé a bílé bloky. Z těchto bloků jsou vytvořeny obrazce - čtverce, které po naskenování rozpozná čtečka QR kódů. Obrazec tak nese textovou zprávu, kontaktní informace nebo odkaz na webové či mobilní stránky. Mimo těchto dat jsou ale v obrázcích zakódovány další informace.

tag2.png

Beetagg je podobně fungujícím kódem, obsahující odkaz na mobilní webovou stránku. navíc oproti gr kódu umožňuje přístup také mobilům bez fotoaparátu. Čtečka Beetagg lite umožňí vložit kód, který se nachází nahoře a dole, zde ACTA 154.

- Pro čtení těchto kódů potřebujete mít mobilní telefon s foťákem a nainstalovanou čtečku kódů.

- Pro přístup na internet použijte vždy internetový prohlížeč, ne WAP!

- QR kódy otevřete čtečkou Kaywa reader nebo i-nigma

- Instalace Kaywa Reader : Zadejte webovou adresu: http://reader.kaywa.com . Podporované telefony najdete na www.javorniky.org

- Beetaggy otevřete čtečkou BeeTagg Multicode Reader. Ta navíc dokáže číst také QR kódy.

- Instalace BeeTagg Multicode Reader Pomocí SMS: Zadejte WS TAGG na číslo 9001103 . Podporované telefony najdete www.javorniky.org.

tagg beskydy.jpg Postup při čtení informací:

1. Informační tabulka se dvěma kódy obsahuje webovou adresu, na které najdete informace o místě, kde se nacházíte.
2. Stáhněte si do mobilu čtečku kódů. Pokud váš telefon píše, že není podporován, přesto to zkuste. Seznam podporovaných telefonů najdete na www.javorniky.org.
3. Po instalaci v mobilu otevřete čtečku a vyfoťte kód na informační tabulce.

Více najdete na www.javorniky.org .