Čubův kopec, rozhledna 2.JPG Rozhledny

ROZHLEDNA NA ČUBOVĚ KOPCI

K Antariku vůbec nejbližší rozhledna, leží u obce Francova Lhota. Je to dřevěná rozhledna vysoká 18m, svým tvarem symbolizuje valašský klobouk lepák. Poskytuje rozhled na českou i slovenskou stranu. Je volně přístupná. Více informací najdete na začátku tohoto průvodce v sekci „Nejbližší cíle“, kde je jí věnované samostatné povídání.

ROZHLEDNA NA VARTOVĚ

37 metrů vysokou moderní rozhlednu, zvanou také valašská eiffelovka, můžete Vartovna.jpg navštívit u obce Seninka (u Vsetína). Má jedinečnou kovovou konstrukci ve tvaru spirály. Na vyhlídkovou plošinu ve výšce 35 m se dostanete po točitých schodech. Můžete odtud dohlédnout k Radhošti, Hostýnu, Lysé hoře nebo až k Malé Fatře. Rozhledna je volně přístupná a určitě stojí za návštěvu. Výchozím bodem pro návštěvu může být např. obec Pozděchov, Prlov nebo Seninka. K rozhledně vede síť naučných stezek.
Na Vartovně je podle starých pověstí v díře v zemi schovaný poklad. Třeba ho při svých toulkách najdete.

ROZHLEDNA PÚCHOVSKEJ DOLINY (SR)

Rozhledna Púchovskej doliny (nebo také rozhledna na Tlstej hore) u obce Dohňany a rozhledna Na Vartovně v Senince byly postaveny v rámci projektu česko-slovenské přeshraniční spolupráce. turp Tlstá hora.jpg Zajímavostí je, že obě leží ve stejné nadmořské výšce 651m. Architektonicky je ale ta púchovská podobná spíše rozhledně na Čubově kopci. Rozhledna má 6 pater, výšku 21.5m a směrem k vrcholu se zúžuje. Za pěkného počasí můžete z posledního patra vidět Javorníky, Kysucké vrchy, Vrátnu s Martinskými hoľami, Malou Fatru, Kľak a Strážovské vrchy, nebo také Vršatská bradla i nejvyšší vrchol Súlovských vrchů Velký Manín.V okolí rozhledny vede naučná stezka Tri skaly (také zvaná Dohňanský okruh zdravia), která je vhodná i pro cyklisty a běžkaře. Má asi 13km a zavede vás také ke třem skalním útvarům, k Lazovskej a Čertovej skale a skale Vieska. K rozhledně se dá dostat právě po této naučné stezce nebo přímým, ale dosti strmým výstupem po široké lesní cestě. Objekt je volně přístupný. O naučné stezce Tri skaly si můžete přečíst více v sekci „Naučené a portášské stezky“.

ROZHLEDNA STRATENEC (SR)

Stratenec rozhledna.JPG Rozhledna na Stratenci se nachází na hlavním hřebeni mezi Malým a Velkým Javorníkem a patří mezi nejvýše položené rozhledny na Slovensku (1055 m n.m.). Dřevěná stavba je z roku 2008. Nabízí krásné výhledy na Malou Fatru, Strážovské vrchy, ale třeba i na Beskydy. Hned vedle je památník odboje z II. světové války v podobě tří betonových křížů z roku 1969. Z Makyty je to na Stratenec asi 17 km po červené značce (z Antariku 21km), takže pokud sem plánujete pěší výlet, raději si na něj vyhraďte celý den. Kolem rozhledny prochází naučná stezka Javorníky-západ.

ROZHLEDNA NA KRÁLOVCI

Tuto rozhlednu určitě navštivte pokud se rozhodnete zavítat do Valašských
Klobouk. Leží v Královec rozhledna.jpg nadmořské výšce 655 metrů a je vidět i z valašsko-klobouckého náměstí. Má 22 metrů, 85 schodů, šest pater a je tradičně postavena z modřínového dřeva, architektonicky podobná sesterským rozhlednám na Čubově kopci a ve slovenských Dohňanech. Za dobré viditelnosti jsou odtud vidět Bílé Karpaty, Javorníky, Vizovická vrchovina i Vršatská bradla, a také tři další rozhledny v okolí. Rozhledně se říká ‚na Královci‘ nebo také ‚na Finiši‘, ale její správné jméno je ‚rozhledna Cyrila Bureše‘ podle místního rodáka - varhaníka, učitele a skladatele. Vede k ní červená a zelená turistická značka z Valašských Klobouk, a je také součástí místní naučné stezky. Zajímavé je, že zastávka naučné stezky pod rozhlednou je věnována mravencům a mraveništím, kterých je zde hojně. Je volně přístupná. Pokud nejste zrovna turistický tip, můžete vyjet autem k rekreačnímu středisku Královec, odtud je to k rozhledně už jen 1km po rovině po hřebeni.

Tip na výlet

Autem nebo autobusem dojeďte do Valašských Klobouk. Odtud se vydejte po červené značce na rozhlednu Královec. Až se dostatečně pokocháte panoramaty okolních hor, můžete pokračovat po zelené značce na vrch Požár. Půjdete kolem klobouckého vysílače (jeho červené světýlko je v noci vidět až na Antarik), kolem rezervace Ploščiny s pěkným březovým hájem a dalekými výhledy, minete památné jedle "U Baribala" i studánku Svatého Františka. Kousek z cesty se také dá sejít k poutnímu místu s léčivou vodou - Dělanovci. Z Požáru vás zelená dovede do obce Študlov nebo ještě dál, do Valašských Příkazů. Zpátky můžete jet autobusem buď do Valašských Klobouk (pokud jste si tam nechali auto) nebo do Valašské Senice a pěšky na chatu.